کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396چهل و سومین جلسه کارگروه کارشناسی شورای گفتگو

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

 

چهل وسومین جلسه کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار گردید .


چهل و سومین جلسه کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مورخ 95/11/20 در محل اتاق بازرگانی با حضور اعضای کارگروه ، کارشناسان سازمانهای دولتی و تشکل های بخش خصوصی استان با دستور جلسه : بررسی مفاد آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار (تصویب نامه  شماره 51721ت/53567 هـ  مورخ 6/5/95 هیئت وزیران ) و ارائه پیشنهادهای اصلاحی برای کارآمد نمودن آیین نامه و بررسی اجرای حکم ماده 7 و مفاد آیین نامه اجرایی در سطح استان و نیز بررسی موارد نقض حکم قانون مذکور  برگزار گردید .

بر اساس ماده7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار  به منظور ساماندهي و كاهش مراجعات نمايندگان دستگاههاي اجرائي به واحدهاي توليدي، افزايش اعتماد متقابل ميان دولت و كارآفرينان و در راستاي تحقق دولت الكترونيك، معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهور موظف است با تشكيل «كميته ساماندهي مراجعه نمايندگان دستگاههاي اجرائي به واحدهاي توليدي» ضمن دعوت از نمايندگان دستگاههاي ذي‌ربط و اتاقها، پيش‌نويس آيين‌نامه هرگونه بازديد و مراجعه نمايندگان دستگاههاي اجرائي به واحدهاي توليدي را تدوين نمايد و به تصويب هيأت وزيران برساند. كليه دستگاههاي اجرائي موظف به همكاري با كميته يادشده و اجراي تصميمات و دستورالعملهاي آن مي‌باشند. همچنين ماده (70) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران درباره صدور مجوزهاي فعاليت اقتصادي به شكل پنجره واحد، پس از پايان مدت آن قانون استمرار مي‌يابد.

بازدید برخی از دستگاهها از واحدهای تولیدی ، صنعتی و خدماتی بنا بر وظیفه ذاتی این دستگاهها انجام می گیرد ، اما گاها مشاهده می شود بین وظایف دستگاهها ، تداخل یا همپوشانی وجود دارد که ماده 7 و آیین نامه اجرایی آن با درک درست از مشکلات و معضلات واحدهای تولیدی و صنعتی ، که ناشی از مراجعه گاه و بیگاه نمایندگان دستگاههای اجرایی به بهانه های مختلف و مطالبه برخی اسناد و مدارک بوده است ، مراجعه هایی که گاهی بی مورد ، سلیقه ای و گاهی تکراری و به صورت موازی با سایر سازمان ها بوده و باعث اتلاف وقت و انرژی مدیران این واحدها می شود و در برخی موارد از نظر جو و فضای داخلی بنگاه برای مدیران آن واحد تبعات ایجاد می کند و در ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار ، راه حلی اصولی برای ساماندهی این قبیل مراجعات اندیشیده است تا موارد ضروری به صورت قانون مند و با حداقل هزینه مادی و معنوی و صرف وقت به انجام برسد و در دراز مدت به صورت کاملاَ غیر حضوری و الکترونیک انجام شود .

آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار ( تصویب نامه شماره 53567/ت51721 هـ  هیئت وزیران)در مورخ 6/5/95 تصویب شده و طبق ماده 7 این آیین نامه ، اتاق ها موظفند هر شش ماه یکبار گزارش تحقق مفاد این آیین نامه ، تحلیل ها ، برنامه های بهبود و اصلاح را به کارگروه ارائه نمایند .

همچنین مطابق ماده 2 این آیین نامه ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت موظف است با همکاری دستگاه های اجرایی ذی ربط و اتاق ها و با نظارت و تایید کارگروه ، طی شش ماه پس از تاریخ لازم الاجراء شدن این آیین نامه نسبت به طراحی و راه اندازی سامانه مربوطه اقدام نماید که پس از بحث و مذاکرات در این جلسه ، با تاکید اعضای جلسه نسبت به استفاده از  سامانه های موجود : بهین یاب وزارت صنعت ، ساترای سازمان برنامه و بودجه و پنجره واحد وزارت امور اقتصادی و دارایی  بر عدم موازی کاری و عدم راه اندازی سامانه جدید تاکید شد . 

پس از بحث و مذاکرات اعضای جلسه ، مقرر شد :

1- سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ، استعلام لازم را از وزارت متبوع خود در خصوص نحوه و کیفیت راه اندازی سامانه مربوطه بعمل آورد .

2- دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ، با استعلام از شوراهای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ها ، نحوه طرح و نتیجه گیری این موضوع در سایر استان ها  را جمع آوری  و در جلسه آتی کارگروه ، گزارش مربوطه را ارائه نماید .

3- دستگاهای اجرایی استانی مرتبط با ماده 7 ، حیطه وظایف و فرآیند بازدید های خود را احصاء و جمع بندی و در جلسه آتی ارائه نمایند .

4- تشکل های بخش خصوصی استان ، پیشنهاها و نظرات خود را تا جلسه آتی کارگروه به دبیرخانه شورا ارسال نمایند .


( شنبه 23 بهمن 95 )

[ بازگشت ]