کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396بررسی لایحه بودجه 96 درکمیسیون صنعت و معدن اتاق تبریز

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

دهمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با حضور اعضاء کمیسیون و برخی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و اعضای انجمن اقتصادانان شمال غرب کشور، با دستور جلسه بررسی لایحه بودجه سال 96 برگزار شد  


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق تبریز، سید باقرشریف زاده عضو هیات نمایندگان اتاق تبریز و رئیس کمیسیون صنعت و معدن در خصوص بررسی چالش های مالیاتی استان توسط کارشناسان کمیسیون گفت: داده های این بررسی وتحلیل از مرکز آمار ایران اخذ شده است که نشان دهنده فشار مضاعف مالیاتی بر واحد های تولیدی استان می باشد. وی در این خصوص خاطر نشان کرد: در صورت اخذ مالیات پیش بینی شده در بودجه سال 96 بسیاری از واحد های تولیدی و صنعتی استان با مشکلات جدی مواجه خواهند شد و سبب خروج سرمایه از استان خواهد شد.

رضا حسینی مدیر کل امور اقتصادی و دارایی رتبه  استان در وصولی ها و درآمد های مالیاتی دولت را دربین سایر استان های کشور پانزدهمین خواند و افزود: به علت عدم سرمایه گذاریهای کلان دولتی در استان هر سال اقتصاد استان کوچکتر می شود . وی سرمایه گذاری کلان دولتی، توسعه راههای ارتباطی و فعال نمودن گمرکات به منظور توسعه اقتصادی استان را از جمله راهکاری های پیشنهادی به منظور توسعه استان خواند. 

جمشید برزگر نایب رئیس اتاق تبریز تحلیل های متفاوت از اطلاعات موجود در استان را یکی از علل توسعه نیافتگی استان خواند و افزود: با راه اندازی مرکز پژو هش وضعیت موجود استان و راهکارهای بهبود این وضعت به مدیران اجرایی استان ارائه خواهد شد.  

سایر کارشناسان حاضر در کمیسیون نامناسب بودن وصولی های درآمد دولت و مالیات ، کوچک بودن صنایع فعال دراستان ، عدم سرمایه گذار ی کلان دولت در استان ، توسعه معدن مس سونگون، و سایر معادن کشور و توجه مسئولان استانی و کشور به نظرات کارشناسی فعالان تولیدی و صنعتی استان را از جمله اقدامات اساسی در راستای توسعه استان و کشور خواندند. 

شهاب الدین بی مقدار نماینده مردم استان در مجلس شواری اسلامی  اقدام به جذب سرمایه از صندوق توسعه ملی با ارائه طرح توجیهی و ایجاد بندر خشک در منطقه آزاد به منظور جذب سرمایه گذاران خارجی و مدیریت منابع مال موجود در استان را از جمله راهکار های توسعه استان خواند.

محمد حسین فرهنگی دیگرنماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی دفاع از مالیات دهنده را وظیفه های تمام نهاده خواند و افزود : مالیات می بایستی بر اساس دفتر تجاری فعلان اقتصادی اخذ شود و اگر بر اساس دفاتر تجار ی مالیات اخذ شود مطمئنا بنگاههای اقتصادی از آن استقبال خواهند کرد . وی با اشاره به این نکته که باید به فکر جذب سرمایه گذار باشیم نه به فکر عدد و رقم مالیات، افزود: خوشبختانه در برنامه ششم توسعه، به فعال سازی معادن توجه ویژه ای شده است و مقرر شده در طول پنج سال آینده هر کجا از کشور ذخایر معدنی وجود دارد دفاتر مالی در همانجا مستقر شود و گردش مالی هم در همان منطقه صورت گیرد تا به حال این اتفاق نیفتاده بود. ایشان اختصاص یک در صد از منابع فروش معادن اصلاح آلایندگی های معدنی در هر منطقه خواند و یاد آورد شد که در کمیته کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی مقرر شده است که از مالیات بر ارزش افزوده شهرکهای صنعتی 25 درصد در اختیار شهرک های صنعتی استان و 5 درصد در اختیار هر شهرک به منظور بهسازی زیر ساخت های شهر کها هزینه شود.

فرهنگی در خصوص حمایت از واحد های صنعتی و معدنی گفت: تصمیم گرفته شده که 40 درصد از منایع مالی بانکها در اختیار صنعت و معدن گذاشته شود که همه این مواد در مجلس تصویب شده که بعد از تایید شورای نگهبان به صورت قانون لازم اجرا خواهد بود. 

مسعودپزشکیان نماینده مردم و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به هماهنگی و همکاری تمام نمایندگان استان افزود : همدلی و همکاری خوبی در بین نمایندگان استان به منظور توسعه همه جانیه استان صورت می گیرد و به همین منظور کارهایی که سال های سال به صورت ناتمام مانده بود در حال عملیاتی شدن هستند . وی از فعالان اقتصادی و اعضای کمیسیون خواست تا با اولویت بندی نیازهای واحد های تولیدی و صنعتی و با هماهنگی با نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی اقدام نمایند.( يكشنبه 3 بهمن 95 )

[ بازگشت ]