کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396برگزاری بیست و دومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور تبریز

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

بیست و دومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور روز شنبه 11 دی ماه سالجاری در تالار پتروشیمی تبریز با محوریت حمایت از تولید صادراتی، بنیان اصلی اقتصاد مقاومتی به همت اتاق بازگانی تبریز و با همکاری استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت ، مرکز خدمات سرمایه گزاری آذربایجان شرقی همچنین دانشگاه تبریز برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق تبریز این همایش با مسئولان کشوری و استانی روسای اتاق های بازرگانی سراسر کشور و نیز با حضور تجار، بازرگانان و صنعت گران کشور کار خود را شروع کرد.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز در این همایش با اشاره به نقش 21 دوره گذشته همایش در توسعه صادرات کشور، برنامه های دولت یازدهم در جهت رفع موانع تولید را به عنوان پیش نیاز صادرات قابل توجه خواند.
 در این مراسم از، سید عبدالوهاب سهل آبادی رییس خانه صنعت کشور به خاطر تلاش های بی شائبه ایشان در حوزه صنعت، معدن و تجارت و نیز علاقه وافرشان به شهر تبریز تقدیر و نشان شهروند افتخاری تبریز توسط شهردار به وی اعطا شد.
در ادامه همايش از 24 تن از صادرکنندگان نمونه ملي و استاني تجليل و قدرداني به عمل آمد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز تاکید کرد
لزوم احیای مجدد هنر صنعت فرش کشور برای اشتغالزایی و ثروت‌آفرینی


رئیس اتاق بازرگانی تبریز بر لزوم احیای مجدد هنر صنعت فرش کشور در جهت اشتغالزایی، ثروت آفرینی و توسعه صادرات تاکید کرد.
 صمد حسن‌زاده در بیست و دومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تالار پتروشیمی تبریز، اظهار داشت: در 21 سال گذشته کارهای بزرگی برای ارتقاء جایگاه صادراتی و توسعه اقتصادی کشور انجام گرفته است.
وی افزود: در بیشتر مسائل برای رفع موانع تولید اقدامات بزرگی صورت گرفته و قانون رفع موانع تولید و تحولات سازنده در برخی از قوانین گمرکی و مالیاتی ، نتیجه این همایش‌ها در سال‌های گذشته بوده است.
حسن‌زاده اذعان داشت: امید است در همایش حاضر هم بتوانیم قدم‌های موثری برای رسیدن به اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برداریم و بتوانیم به رشد حداقل پنج درصدی اقتصادی نائل شویم.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: در شهرهایی مثل تبریز، مشهد، اصفهان و کرمان فرش‌های نفیسی بافته می‌شود و فرش های نفیس تبریز نیز در صدها موزه معروف دنیا و منازل افراد شاخص اروپایی به عنوان سفیران هنر ایرانی خود را معرفی کرده است.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: در تبریز هنرمندان بزرگی در صنعت فرش تلاش کرده‌اند و افرادی مثل اعلاباف، کیمیا، اسکویی، عماد، شانه زن و .. با هنر و تجربه مدیریتی خود توانسته‌‌اند از این هنر اقتصادی برای ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی در جامعه بهره برند.
وی افزود: در اوایل انقلاب توجه مطلوبی به این هنر صنعت نشده بود و مدیرانی که متولی امر بودند با بکار بردن القابی مثل فئودال و سرمایه دار و ... برای فعالان صنعت فرش، این هنر صنعت را به سمت کوچک تر شدن بردند و در نهایت این هنر از دست آذربایجان و ایران خارج شد و مواد اولیه مرغوب کم کم فروغ خود را از دست دادند.
حسن‌زاده با بیان اینکه کشورهای دیگر مثل چین، هند و پاکستان نهایت استفاده را از این فرصت بردند و بازارهای فرش دنیا را کم کم از دست ایران خارج کرده و به تصرف خود درآوردند: باید همت شود تا این هنر اصیل ایرانی در راستای ایجاد اشتغال، افزایش صادرات و ثروت آفرینی مجددا احیا شود.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز در این همایش با اشاره به نقش 21 دوره گذشته همایش در توسعه صادرات کشور، برنامه های دولت یازدهم در جهت رفع موانع تولید را به عنوان پیش نیاز صادرات قابل توجه خواند و اظهار امیدواری کرد در این همایش قدمهای موثری در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی که امسال رهبر معظم انقلاب برای اقدام و عملیاتی شدن آن تاکید نموده اند برداشته شود.
وي افزود: در اوايل انقلاب توجه مطلوبي به اين هنر صنعت نشده بود و مديراني که متولي امر بودند با بکار بردن القابي مثل فئودال و سرمايه دار و ... براي فعالان صنعت فرش، اين هنر صنعت را به سمت کوچک تر شدن بردند و در نهايت اين هنر از دست آذربايجان و ايران خارج شد و مواد اوليه مرغوب کم کم فروغ خود را از دست دادند.
حسن‌زاده با بيان اينکه کشورهاي ديگر مثل چين، هند و پاکستان نهايت استفاده را از اين فرصت بردند و بازارهاي فرش دنيا را کم کم از دست ايران خارج کرده و به تصرف خود درآوردند، افزود: بايد همت شود تا اين هنر اصيل ايراني در راستاي ايجاد اشتغال، افزايش صادرات و ثروت آفريني مجددا احيا شود.
رئيس اتاق بازرگاني تبريز در اين همايش با اشاره به نقش 21 دوره گذشته همايش در توسعه صادرات کشور، برنامه هاي دولت يازدهم در جهت رفع موانع توليد را به عنوان پيش نياز صادرات قابل توجه خواند و اظهار اميدواري کرد در اين همايش قدمهاي موثري در راستاي اهداف اقتصاد مقاومتي که امسال رهبر معظم انقلاب براي اقدام و عملياتي شدن آن تاکيد نموده اند برداشته شود.

ژائله عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تبريز:برجام فرصتي براي افزايش حضور در بازارهاي جهاني

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تبريز با بيان اينکه بعد از برجام ديدگاه بيروني نسبت به ايران بهبود يافته است، گفت: بايد از اين فرصت براي افزايش حضور در بازارهاي جهاني استفاده کنيم.
 يونس ژائله روز شنبه در بيست و دومين همايش توسعه صادرات غيرنفتي کشور در تبريز از خدمات دولت براي رهايي از تحريم ها قدراني کرد و گفت: هر چند مشکلاتي در مسير صادرات داريم اما نبايد انصاف را کنار گذاشته و تلاش دولت براي حل مشکلات را ناديده بگيريم.
رئيس انجمن صنايع غذايي استان آذربايجان شرقي از مسولان امنيتي کشور نيز بخاطر ايجاد فضاي امن براي توليد در شرايط بحراني منطقه قدرداني نمود.
مشاور وزير صنعت، معدن وتجارت از جمله مشکلات درون بنگاهي در مسير صادرات را توليد با قيمت تمام شده بالا و کيفيت پايين عنوان کرد و گفت: بايد اصلاح را از خود شروع کنيم.
وي با اشاره به اين که 90 درصد مشکلات موجود درون بنگاه ها مي تواند توسط خود مديران مرتفع شود از آنها خواست با رعايت کردن استانداردهاي جهاني، محصولات توليدي خود را مناسب براي رقابت جهاني عرضه نمايند.
مدير عامل صنايع غذايي شيرين عسل با اشاره به اينکه بانک تخصصي توسعه صادرات فقط 5/1 ميليارد دلار منابع ارزي در اختيار دارد، افزود: اين در حالي که چشم انداز توسعه صادرات کشور 60 ميليارد دلار مي باشد.
وي مبحث دوم در بحثهاي توسعه اي را نوسازي ماشين الات و بازسازي واحدهاي توليدي عنوان کرده و گفت: هر چند مديران بنگاهها علاقه مند به اين کار هستند ولي متاسفانه در مسئولين اراده لازم براي اينکار ديده نمي شود.
ژائله با اشاره به لزوم ورود کالاهاي سرمايه اي با ارز ارزان قيمت افزود اين کار باعث ايجاد اشتغال و توسعه صادرات مي گردد.
عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تبريز يکي از مشکلات عمده برون بنگاهي را پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي بدون بررسي اهليت و توانمندي متقاضيان تسهيلات عنوان کرد و گفت: دولت بايد منابع  محدود صندوق ذخيره را به واحدهاي توسعه محور  و صادراتگرا اختصاص دهد.
وي با انتقاد از ترکيب هيات مديره بانکها گفت: بهتر است در ترکيب هيات مديره بانکها از افراد متخصص استفاده شود.
وي با بيان اينکه سرمايه گذاري براي افزايش توليد و صادرات ضروري است، گفت: برگشتن واحدهاي اقتصادي غيرمولد به مدار توليد هدررفت سرمايه است.
ژائله بر ايجاد خوشه هاي صنعتي و صادراتي تاکيد کرد و گفت: در صورت تغيير بنيادي در تخصيص منابع به سرعت مي توانيم خوشه هاي صادراتي را راه اندازي کنيم.
عضو اتاق تبريز با انتقاد از تعرفه 10 درصدي کشورهاي دوست همچون عراق براي کالاي ايراني، گفت: اين در صورتي است که کالاي عربستاني با تعرفه صفر وارد بازار عراق مي شود.
وي اين تفاوت نرخ تعرفه را ناشي از تاثيرگذاري اتحاديه ها دانست و گفت: براي حمايت از توليد و صادرات بايد عضو اتحاديه هاي  منطقه اي  و بين المللي شويم.
ژائله با بيان اينکه از اعمال تعرفه هاي ترجيحي با عراق و پاکستان نبايد ترسيد، در عين حال گفت: در اين زمينه بايد بر اساس قواعد بازي بين المللي عمل کنيم وگرنه موفق نخواهيم بود.
وي با اشاره به فرسودگي و مشکلات ناوگان حمل و نقل کشور گفت: استقبال کم از تسهيلات چهار درصدي دولت براي نوسازي ناوگان زميني نشانه وجود مشکلات ساختاري است.
اين فعال اقتصادي، بهبود فضاي کسب و کار را نيازمند آموزش از دوران کودکي و پرورش نيروهاي کاربردي در صحنه توليد دانست و گفت: در صورت کنترل واردات و خارج کردن انحصار واردات از دست رانت خواران و سپردن آن بدست توليد کنندگان و صادر کنندگان، مي توانيم به رشد صادرات کشور اميدوار باشيم.

سهل آبادی، رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران:
تغییر نگرش جامعه جهاني بزرگترين خدمت دولت تدبیر و امید

رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران از تلاش هاي دولت براي رفع موانع توليد قدرداني کرد و گفت: بهبود نگاه جامعه جهاني به کشور ما بزرگترين خدمت دولت محترم مي باشد.
عبدالوهاب سهل آبادي روز شنبه در بيست و دومين همايش توسعه صادرات غيرنفتي کشور در تبريز با اشاره به اينکه بدليل سياست هاي دولت تدبير و اميد، ادبيات جامعه بين المللي با ما تغيير يافته است، گفت: اکنون سرمايه گذاران اروپايي علاقمند به سرمايه گذاري در کشور ما هستند.
وي در عين حال با بيان اينکه با ناوگان فرسوده و خرده مالک نمي توانيم با رقباي توانمند خارجي رقابت کنيم، گفت: رفع موانع توليد تنها با استمهال تسهيلات ممکن نيست و بايد مديريت بر منابع مالي و انساني تقويت شود.
رييس اتاق بازرگاني اصفهان با بيان اينکه توليدکننده ها کالاهاي خود را با اقساط چند ماهه مي فروشند، گفت: اين در حالي است که سهم توليد از هدفمندي يارانه ها پرداخت نشده و به نظر مي رسد حتي پرداخت آن فراموش شده است.
وي با اشاره به اينکه رتبه کشور ما بر اساس گزارش مجمع جهاني اقتصاد 132 از 136 است، گفت: اين در حالي است که مسئولان سازمان هاي صنعت و معدن دلسوز و فعالند اما پيش نياز اصلي صادرات، توليد است و بايد توليدي کيفي به منظور امکان نفوذ به بازارهاي خارجي داشته باشيم.
سهل آبادي ادامه داد: با شرايطي که تسهيلات بانکي براي کار و توليد بوجود آورده و بهره بدهي هاي معوقه هر روز بيشتر مي شود، امکان فعاليت اقتصادي روز به روز سخت تر مي شود.
وي با تاکيد بر اينکه صنعت نياز به عفو عمومي در ارتباط با بهره هاي بانکي دارد، گفت در غير اين صورت رتبه جهاني ما بهبود نخواهد يافت.
سهل آبادي بر رفع مشکلات درون سازماني تاکيد کرد و گفت: نياز به کالاي کيفي داريم ولي قيمت تمام شده با مشکلات موجود همخواني ندارد.

شافعی، رئيس اتاق بازرگاني ايران:
 نگراني از شکاف الگوی تولید و مصرف در کشور

رئيس اتاق بازرگاني،صنايع و کشاورزي ايران با بيان اينکه در حال حاضر در ارتباط با اتحاديه‌هاي منطقه‌اي برنامه‌هايي داريم،گفت: در دو ماه آينده اجلاس کشورهاي اوراسيا برگزار مي‌شود و ايران به عضويت اتحاديه اوراسيا در مي‌آيد.
 غلامحسين شافعي در بيست و دومين همايش ملي توسعه صادرات غيرنفتي کشور در تالار پتروشيمي تبريز، اظهار داشت: اتاق تبريز مايه فخر اتاق ايران است که با وزني سنگين يکي از مراکز تاثيرگذار در اتاق ايران به شمار مي‌رود.
وي افزود: صادرکنندگان در شرايط نابرابر توانسته‌اند پرچم ايران را در بازارهاي رقابتي دنيا همچنان بالا نگه دارند و بايد قدرداني دو چنداني از آنها داشته باشيم.
شافعي اذعان داشت: درست است که صادرات را به عنوان نوک پيکان حرکت‌هاي توسعه‌اي مطرح مي‌کنيم اما وقتي ما صادراتي موفق داريم که از پشتوانه يک توليد قوي بهره‌مند باشيم و در اين ارتباط بايد ابتدا به موضوع توليد در کشور توجه کنيم تا اين نوک پيکان نقش خود را ايفا کند.
رئيس اتاق بازرگاني،صنايع و کشاورزي ايران تصريح کرد: در طول دهه گذشته توليد ما از توليد جهاني پيروي نکرده ولي مصرف ما از مصرف جهاني پيروي کرده است؛ در نتيجه شکاف تکنولوژيکي بالايي بين توليد ما با جهان ايجاد شده و اگر اين مشکل را برطرف نکنيم در بازارهاي جهاني نخواهيم توانست به اهداف مورد انتظار دست يابيم.
وي ادامه داد: با توجه به سرعت اطلاعات، مصرف ما از الگوي مصرف جهاني پيروي مي کند اين در حالي است که توليد ما همچنان در روش هاي سنتي و بومي خود گرفتار است و اين نگراني وجود دارد بسياري از واحدهاي توليدي در چند سال آينده بازار های داخلي خود را از دست بدهند، بنابراين می بایستی در احياي واحدهاي مشکل‌دار محدودیت منابع مالی کشور را در نظر گرفته و خصوص اولويت‌بندي  کنیم.
اين فعال اقتصادي با اشاره به برگزاري بيست و دومين دوره برگزاري همايش ملي توسعه صادرات غير نفتي کشور ادامه داد: بايد سنجش کنيم، وی با طرح این سوال که؛ از 22 سال پيش تاکنون حرف‌هايي که زديم به چه ميزان به هم شبيه هستند و آيا تغييرات اساسي صورت گرفته است يا نه؛ آيا در توسعه صنعتي کشور ظرفيت‌سنجي، مکان‌يابي و اولويت‌بندي را چقدر مورد توجه قرار داديم؛ آيا تکثرگرايي در توليد منجر به توسعه توليد مي‌شود يا عکس قضيه اتفاق مي‌افتد، افزد: اينها مشکلات بنيادي است که از يک جايي بايد با يک برنامه‌ريزي درست حل شود.
شافعي اعلام کرد: 87 درصد منابع ما به بانک‌ها وابسته است و رقم بسيار پاييني به بازار سرمايه بستگي دارد و اين در حالي است که صنايع بزرگ در جهان متکي به بازار سرمايه است. 
وي با اشاره به اينکه بازار سرمايه ما تقريبا غيرفعال است، افزود: لازم است رونق بخشيدن به بازار سرمايه در برنامه ششم مورد توجه ويژه قرار گيرد.

شافعي با بيان اينکه در حال حاضر در ارتباط با اتحاديه‌هاي منطقه‌اي برنامه‌هايي داريم، افزود: در اين راستا 65 کشور مسير جاده ابريشم با پشتيباني ‌اتاق ايران يک اتاق بازرگاني مشترک تشکيل داده‌اند و در دو ماه آينده اجلاس کشورهاي اوراسيا برگزار مي‌شود و ايران به عضويت اوراسيا در مي‌آيد.
رئيس اتاق بازرگاني ايران از فراهم آوري مقدمات و بسترسازي‌هاي لازم براي حضور فعالانه در بازسازي سوريه و تشکيل ستاد مرکزي خبر داد و افزود: اميدواريم نخستين ستاد استاني را اتاق بازرگاني تبريز تشکيل دهد.
اين فعال اقتصادي در عين حال خاطرنشان کرد: حمل و نقل فرسوده و پرهزينه يکي از مواردي است که قيمت تمام شده کالاهاي ما را بالا برده و در نتيجه ميزان صادرات ما را کاهش مي‌دهد.

نجفی، شهردار تبريز:
تبريز 2018 فرصتی برای توسعه اقتصادی کشور


شهردار تبريز، حوزه گردشگري را مهم‌ترين فرصت توسعه صادرات غيرنفتي خواند و گفت: تبريز 2018 يک موضوع شهري و استاني نيست، بلکه فرصت طلايي است که مي‌تواند در خدمت توسعه اقتصاد کشور باشد.
صادق نجفي در بيست‌و‌دومين همايش ملي توسعه صادرات غيرنفتي کشور، با بيان اين مطلب خاطرنشان کرد: تبريز شهري محوري است که متعلق به همه يران است و از نظر پشتيباني از رويکردهاي کلي نظام اسلامي، همواره پيشتاز بوده است.
وي يادآور شد: با نگاهي گذرا به تجارب گوناگون درمباحث مختلف اقتصادي و تجاري، به جرات مي‌توان گفت اتاق تبريز همواره در شکل‌گيري و انسجام اتاق‌هاي ساير استان‌ها نقش‌ موثر بوده است؛ از همين رو، از اتاق بازرگاني کشور انتظار مي‌رود، توجه ويژه به ايجاد زيرساخت‌هاي لازم اتاق تبريز داشته باشد.
شهردار تبريز با يادآور شدن فرصت‌هاي اقتصادي تبريز 2018 اظهار داشت: حوزه گردشگري و ابعاد مختلف اقتصادي و فرهنگي آن، از جمله فرصت‌هاي صادرات غيرنفتي است؛  در اين راستا با هماهنگي شوراي محترم و مديريت استان، مشوق‌هاي متنوعي در بخش‌هاي مختلف زيرساخت‌هاي توسعه گردشگري شهر تبريز تدوين شده است.
وي ادامه داد: تبريز 2018 هدف نهايي نيست، بلکه بستر توسعه‌محوري است که بايد در خدمت اهداف کشوري باشد؛ اين چشم‌انداز از شهري چون تبريز که با هويت شهري بيش از 4 هزار سال همواره نقش هدايت‌کننده در توسعه کشور داشته است، قطعا انتظار شايسته‌اي است؛ با اين حال، مديريت و هدايت اين موضوع، نيازمند يک توجه ملي است.
نجفي با بيان اين‌که توان مديريت استان و شهر تبريز، به همين موضوع اختصاص داده شده است، متذکر شد: از اتاق بازرگاني کشور انتظار مي‌رود، ظرفيت‌هاي گردشگري شهر تبريز را به عنوان يک فرصت مهم ملي مورد توجه قرار داده و تسهيلات اين موضوع را در يکي از کارگروه‌ها و جلسات مرتبط بررسي و معرفي کند.
وي يادآور شد: مصمم به گسترش مراودات بين‌المللي شهر تبريز هستيم؛ در اين راستا، ايجاد خط هوايي بين چند شهر مهم از جمله هامبورگ،مسکوو...  با پيگيري ديپلماسي شهري تبريز و حمايت مديريت استان، مورد توجه قرار گرفته شده است.
شهردار تبريز اظهار کرد: نقش تبريز و چشم‌انداز گردشگري اين شهر در سال  2018 موضوعي است که اميدواريم در بيانيه بيست‌و‌دومين همايش ملي توسعه صادرات غيرنفتي کشور مورد توجه قرار بگيرد.
وي با تقدير از مجريان و مديران همايش گفت: برگزاري 22 دوره اين همايش وزين و ارزشمند، از همت ستودني فعالان عرصه صنعت و ظرفيت‌هاي ارزنده اقتصادي استان حکايت دارد.

دکتر جبارزاده، استاندار آذربايجان شرقي:
 ثمرات برجام را صادر کنندگان زودتر احساس کردند

 استاندار آذربايجان شرقي گفت: ثمرات برجام را توليدکنندگان و صادرکنندگان بيش از ساير اقشار جامعه درک مي کنند.
 اسماعيل جبارزاده روز شنبه در بيست و دومين همايش توسعه صادرات غير نفتي در تبريز افزود: عرصه اقتصاد به تعبير مقام معظم رهبري عرصه نبرد بين دشمنان و جمهوري اسلامي است که توليد کنندگان و صادرکنندگان سرداران اين عرصه هستند.
وي ادامه داد: در مياديني که رقبا هزاران مشکل بر سر راه توليدکنندگان و صادرکنندگان ايران اسلامي ايجاد مي کنند سرداران اين عرصه با همت و غيرت سهمي از اقتصاد دنيا را از آن جمهوري اسلامي کرده اند.
جبارزاده با بيان اينکه انتقادات هديه اي به دولت تدبير و اميد است، گفت: دولت روحاني خود را نيازمند نقد و انتقادات سازنده مي داند و همچنين خود را عاري از خطا و اشتباه نمي داند.
وي با اشاره به اينکه تعابير اشخاص مختلف از برجام متفاوت است، اظهار کرد: اگر برخي اشخاص برجام را ايجاد رابطه با غرب و آمريکامي دانند اين موضوع در نزد توليدکنندگان به معني رفع تحريم و موانع توليد است.
استاندار آذربايجان شرقي با بيان اينکه امروز کشورهاي اروپايي استقبال خوبي براي کار با ايران دارند، افزود: برجام اين زمينه را مهيا کرده تا آنچه که سهم جمهوري اسلامي و ملت ايران از تجارت جهاني است را بدست آوريم.
وي اظهار کرد: مهم اين است که از اين بستر فراهم شده بتوانيم براي رفع موانع توليد استفاده کنيم.
جبارزاده با تاکيد بر وجود گوش شنوا براي شنيدن مشکلات در دولت تدبير و اميد، گفت: توليد کنندگان و صادرکنندگان به عنوان سنگر نشينان اقتصاد کشور هر آنچه را براي اصلاح کشور نياز است را اعلام کنند.
استاندار آذربايجان شرقي افزود: اگر روزي در تاريخ گفته مي شد قدرت ملت ها و کشورها در شمشير و بازوي سربازان است امروز قدرت ملت ها در علمي است که منجر به توليد و خلق ثروت شود.
وي با اشاره به اينکه امروز دانشگاه ها و دانشکده هاي ما هم بايد در خدمت توليد و خلق ثروت باشند، تاکيد کرد: امروز بايد اقتصاد ما گذر از اقتصاد دولتي به سمت اقتصاد شرکتي است.
جبارزاده با تاکيد بر ايجاد واحد تحقيق و توسعه در تمامي شرکت هاي توليدي، ادامه داد: اگر دنبال خلق ثروت و صادرات هستيم بدون توجه به فناوري هاي نوين و پيشرفته ممکن نخواهد شد.
وي در خصوص بخشودگي جرايم بانکي شرکت هاي توليدي گفت: متاسفانه بر اساس سياست هاي غلطي که در سال هاي گذشته انجام گرفت حال بانک هاي ما خوب نيست و همه بانک هاي ما به عنوان بنگاه هاي اقتصادي و مالي گرفتار هستند.
استاندار آذربايجان شرقي افزود: در طول سه سال گذشته سعي کرديم به توليدکنندگان استاني ثابت کنيم که بخش دولتي رقيب بخش خصوصي نيست و در خدمت توليد است.
وي ادامه داد: در سال جاري 496 واحد توليدي تسهيلات سرمايه در گردش دريافت کرده اند و هر ماه در حدود 103 هزار تن از گمرکات استان صادر مي شود.
جبارزاده افزود: در 9 ماه گذشته 928 هزار تن صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 12 درصد افزايش يافته است.
وي با تاکيد بر اينکه بايد آي تي و آي سي تي را به بنگاه هاي توليدي خود وصل کنيم گفت: بدون اين دو صادرات معنا ندارد و در دنياي امروز روش هاي سنتي شدني نيست.

دکتر رحمانی، قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد
نوسازي 120 هزار واحد توليدي در سال آينده

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت بر لزوم تقويت کنسرسيوم‌هاي صادراتي تاکيد کرد و گفت: نوسازي 120 هزار واحد توليدي در سال آينده و مبلغ 1.5 ميليارد دلار براي اشتغالزايي روستايي در دستور کار مجلس قرار دارد.
 رضا رحماني در بيست و دومين همايش ملي توسعه صادرات غيرنفتي کشور در تالار پتروشيمي تبريز، اظهار داشت: در وزارتخانه چند مبحث کلي را با جديت و اهتمام دنبال مي‌کنيم که توجه به توليد و ظرفيت‌هاي توليد کشور از جمله آنها است و البته شاه بيت سياست‌هاي مقام معظم رهبري هم حمايت از توليد داخلي است.
وي با بيان اينکه بين توليد و فروش بايد توازن وجود داشته باشد و در برنامه‌ريزي‌ها لحاظ شود، افزود: از جمله پروژه‌هايي که در سال اقتصاد مقاومتي پيگيري مي‌کنيم، طرح رونق توليد است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرا مي شود، ولي چون این طرح فرابخشي است همکاري همه دستگاه ها و فعالان بخش خصوصي را مي‌طلبد.
رئيس پيشين کميسيون صنايع مجلس تصريح کرد: طي سال‌هاي گذشته رشد سرمايه‌گذاري در کشور منفي 15 بوده و این رقم با همت تمام دستگاه ههای مربوطه امروز به 2/4 درصد رسانده است.و دولت در صدد است شرايط را بیش از پیش بهبود بخشد.
نماينده پيشين تبريز در مجلس با بيان اينکه طبق طرح رونق توليد براي ارائه تسهيلات 18 درصدي به واحدها پکيجي را براي چک برگشتي و بدهي و .. در نظر گرفته‌ايم و شاخص صورت‌هاي مالي زير يک ميليارد را ملاحظه نمي‌کنيم، افزود: تاکنون 19 هزار و 450 واحد به ميزان 13 هزار و 500 ميليارد تومان از اين تسهيلات دريافت کرده‌اند و در اين عرصه استان آذربايجان شرقي وضعيت مناسبي دارد.
قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: بانک‌هاي کشاورزي، ملي، ملت، صنعت و معدن، سپه، صادرات و رفاه بيشترين همکاري را در خصوص ارائه تسهیلات به فعلان اقتصادی و تولیدی داشته‌اند و بالاي 95 درصد پرداختي‌ها توسط اين بانک‌ها صورت گرفته است.
رحماني ادامه داد: دستاورد طرح رونق توليد تنها پرداخت تسهيلات نبوده و در قالب اين طرح صرف 1.5 ميليارد دلار براي اشتغالزايي روستايي در دستور کار مجلس قرار دارد.
رئيس پيشين کمسيون صنايع مجلس اذعان داشت: نوسازي صنايع در سال آينده در قالب اين طرح انجام خواهد گرفت و تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي، تکميل طرح‌هاي نيمه تمام، نوسازي يک هزار و 100 هزار واحد در صنوف توليدي از ديگر برنامه‌هاي طرح بوده و نوسازي 120 هزار واحد براي سال بعد در دستور کار طرح قرار دارد.
وي در خصوص نظارت بر واحد های که از تسهیلات بانکی بهرمند شده اند افزود: از يک هزار واحد در شهرک‌هاي صنعتي استان آذربايجان‌شرقي بازديد به عمل آمده که از این میزان، 422 واحد افزايش توليد داشته‌اند، 45 واحد افزايش و گسترش خط تولید داشته اند و  دو هزار و 531 شغل جدید ايجاد شده است.
قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود اشاره کرد: در سال 92 ظرفيت توليد زنجيره فولاد 92 ميليون تن بوده که اين رقم را در سال جاري به 128 ميليون تن رسانديم و رسيدن به رقم 159 ميليون تن در برنامه قرار دارد.
رحماني تصريح کرد: امسال به ميزان 17 درصد کاهش واردات و 9 درصد افزايش صادرات داشتيم؛ هدفگذاري ما براي صادرات 10 ميليارد دلار بوده که 3 ميليارد دلار آن تحقق يافته است؛ ضمن اينکه واردات قاچاقي 10 ميليارد دلار نسبت به سال قبل کاهش يافته است.
اين مسؤول در پايان صحبت‌هاي خود بر لزوم تقويت کنسرسيوم‌هاي صادراتي تاکيد کرد.

نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي:
توسعه صادرات از ارکان اصلي اقتصاد مقاومتي است

نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي با اشاره به اينکه رهبر انقلاب چند سال است که تاکيد ويژه اي بر اقتصاد دارند گفت: اين نشان مي دهد که ايشان نيز بر رفع مشکل اقتصادي کشور اهتمام داشته و خواستار ايجاد اشتغال، رفع رکود و گراني هستند.
آيت الله محسن مجتهد شبستري افزود: دين مبين اسلام در کنار موارد فرهنگي و اعتقادي، مسايل رفاهي و اقتصادي مردم را نيز مدنظر قرار داده است و طبق اوامر مقام معظم رهبري ستادهاي اقتصادي در استان ها ايجاد شده است تا مشکلات موجود روز به روز کاهش يافته و زندگي مردم سهل و آسان گردد.
وي با بيان اينکه اصل 44 قانون اساسی اقتصاد کشور را به سه بخش تقسيم کرده گفت: آنطور که بايد و شايد این اصل اجرا نشده و واگذاري بعضي از واحدهاي توليدي دچار اشکال بوده و و در واگذاری ها اهلیت طرف گیرنده در نظر گرفته نشده است که اگر این اصل به درستی اجرا شود قسمتي عمده ای از مشکلات اقتصادي کشور حل می شود.
مجتهدشبستري با بيان اينکه دولت مي‌تواند ناظر خوبي باشد ولي نمي‌تواند تاجر خوبي بوده و مستقيما وارد توليد و صادرات شود، اضافه کرد: اعطاي مشوق‌هاي صادراتي بايد از طريق دولت و مجلس مورد توجه قرار گرفته و تسهيلات، معافيت‌هاي عوارضي و مالياتي در دستور کار باشد.
امام جمعه تبريز در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود اعلام کرد: مناطق آزاد تجاري که به وجود آمده‌اند براي رونق صادرات هدف‌گذاري شده‌اند، نه مرکزي براي واردات اجناس خارجي مصرفي؛ اگر وارداتي هم صورت مي‌گيرد بايد مواد اوليه براي صادرات باشد.
وي از واردات بي‌رويه خودروهاي آمريکايي ابراز نگراني کرد و اظهار داشت: چه لزومي دارد که با وجود توليدکنندگان داخلي خودروهاي لوکس آمريکايي را وارد کشور کنيم که اين واردات بي‌رويه واقعا نگران‌کننده و غيرقابل تحمل است.
نماينده ولي فقيه در آذربايجان‌شرقي در عين حال خاطرنشان کرد: لازم است در ساختار مناطق آزاد تحول اساسي صورت پذيرد.
وي با بيان اينکه يکسان‌سازي نرخ ارز يک مسئله ضروري است؛ اضافه کرد: هر روز شاهد افزايش فاصله بين نرخ ارز آزاد و دولتي هستيم و نوساناتي به وجود مي‌آيد که توليدکنندگان و صادرکنندگان را دچار سردرگمي مي‌کند؛ البته نوسانات نرخ ارز را مي‌شود کنترل کرد و لازم است تدابيري اتخاذ شود که نرخ ارز ثبات يابد.
کنترل واردات بي رويه کالاهاي تجملاتي، پرهيز از خام فروشي، کاهش سود سپرده ها و تسهيلات بانکي، اجتناب از توليد کالاهاي بي کيفيت و غيره نيز از جمله مواردي بود که نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي از آنها به عنوان راهکارهاي برون رفت از رکود اقتصادي موجود کشور نام برد.
اين مسئول همچنين بر لزوم همکاري سفارت‌خانه‌ها براي بازاريابي صادرکنندگان، جلوگيري از واردات بي‌رويه مخصوصا کالاهاي تجملي و کم کردن بهره‌هاي بانکي تسهيلات توليدکنندگان تاکيد کرد.
 لازم به ذکر است در این همایش یک روزه از 24 واحد صادراتی برتر استانی و چهار واحد برتر ملی تجلیل و رییس خانه صنعت کشور به عنوان شهروند افتخاری تبریز معرفی شد.


( يكشنبه 12 دي 95 )

[ بازگشت ]