کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  سه شنبه ، 30 آبان ماه 1396چهل و هفتمین جلسه کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی استان

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

 

جلسه کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با موضوع "بررسی مشکلات حمل و نقل کالاهای تولیدی منطقه تیکمه داش با انجمن صنفی رانندگان بستان آباد  در مورخ 25/2/95 در محل اتاق بازرگانی تبریز برگزار گردید .


در ابتدای جلسه ، مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی استان ، با ذکر اینکه موضوع از طریق خانه صنعت ، معدن و تجارت به شورای گفتگو ارجاع شده و هر موضوعی که در دستور کار شورا قرار بگیرد بایستی طی جلسات کارشناسی با حضور ذینفعان هر دو بخش دولتی و خصوصی مورد بررسی و مداقه قرار گیرد  و آقای رضا کامی ، رئیس کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق بازرگانی تبریز و آقای رضا کامی ، رئیس کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق بازرگانی تبریز مسئول بررسی و گزارش مذاکرات  مربوطه به شورای گفتگوی استان هستند .
در ادامه ، مدیر فروش شرکت صنایع فولاد کاوه تیکمه داش با اشاره به حجم بالای تولیدات کارخانجات فولاد منطقه تیکمه داش که  هرکدام با ظرفیت تولید ماهانه حدود 30هزار تنی فولاد فعالیت دارند و به طور متوسط هر کارخانه ماهانه حدود 1400 کامیون ورودی مواد اولیه  و 1400 کامیون خروجی تولیدات دارد و این کارخانجات در اشتغال زایی منطقه نقش دارند که به دلیل مشکل حمل و نقل که در منطقه عارض شده ، بعضاَ قراردادهای این شرکت با شرکت های بزرگ ، لغو شده است . وی با مقایسه قیمت حمل فولاد از بناب و شهرک صنعتی شهید سلیمی با بستان آباد و تفاوت فاحش بین آنها نیز اشاره و اظهار نمود  انجمن صنفی رانندگان قیمت تعرفه ها را رعایت نمی کند و ما خواهان اعمال تعرفه های موجود در تبریز در شهرستان بستان آباد هستیم .
مجدی ، رئیس انجمن صنفی رانندگان بستان آباد اظهار نمود : شرکت های تولیدی منطقه ، خودشان تعرفه حمل و نقل تعریف کرده اند که با این تعرفه ها کار می کنیم و انجمن صنفی بدون اطلاع اداره کل حمل و نقل نمی تواند قیمت خدمات حمل و نقل را کاهش دهد و یک مورد کاهش قیمت خدمات که با یکی از شرکت های منطقه  بعمل آورده ، تنها برای یک نقطه از تهران بوده است و شرکت فولاد کاوه از ما درخواست کاهش غیر منطقی قیمت خدمات حمل و نقل را نموده است  و شرکتهایی که در برگشت خود بار دارند به قیمت های پایین راضی هستند و این افراد عمدتاَ غیر بومی هستند.با وجود تعرفه های مختلف ما بین تعرفه اعلامی اداره کل حمل و نقل و پایانه ها و تعرفه های بین شرکت ها ، ما با تعرفه های اعلامی شرکت های تولید کننده ، خدمات داده ایم و حتی در سال 93 با یک موردافزایش تعرفه که از سوی شرکتها اعلام شد مخالفت کردیم .
کامی ، رئیس کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق بازرگانی تبریز ، با  اشاره به اینکه سیستم اعلام بار در بستان آباد وجود دارد ، اجرای کامل این سیستم را در عدم بروز اختلاف بین شرکت ها و انجمن موثر دانست .
حسینی ، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان ، با اشاره به اینکه قانون اجازه داده شرکتها با فراخوان مناقصه اقدام به انتخاب شرکت حمل و نقل  اقدام نمایند و انجمن صنفی  رانندگان نمی تواند برای تولید محدودیت ایجاد کند و قانون هم اجازه نمی دهد قیمت تمام شده تولید افزایش یابد و اداره کل امور اقتصادی و دارایی ، سرمایه گذار را جذب و موظف به دفاع از آنها می باشد و ایجاد محدودیت برای سرمایه گذار قابل قبول نیست .
پیراسته ، رئیس اداره حمل و نقل کالای اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان با اشاره به اینکه در مرکز استان هم مشکلات مشابه داشته ایم که با نظارت بیشتری که وجود داشته موضوع مرتفع شده است . از سال 93 ، افزایش قیمت در حمل و نقل کالا نداریم و تقاضای انجمن صنفی رانندگان این است که از سال 93 که افزایش قیمت نداریم لااقل کاهش قیمت هم نداشته باشیم . باید تعامل باشد ، چون کرایه ها توافقی هست و توافق باید بر اساس اقتضای زمان و رونق اقتصادی باشد .وی همچنین در پاسخ به سوال رئیس کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق تبریز مبنی بر اینکه مطابق قاتون چه راه حلی برای حل این مشکل وجود دارد اظهار نمود که سازمان حمل و نقل ، دخالتی برقیمت خدمات حمل و نقل ندارد . وی همچنین اظهار نمود بر اساس قانون که موجب انحصار شده ، شرکت حمل و نقل در یک شهرستان نمی تواند در شهرستان دیگر فعالیت کند و حوزه فعالیت شرکت های حمل و نقل بر اساس تقسیمات جغرافیایی انجام می گیرد .
برومند ، عضو هیئت مدیره انجمن رانندگان بستان آباد اظهار نمود که تفاوت نرخ خدمات حمل و نقل کالا بین تبریز و بستان آباد وجود ندارد بلکه این کامیون های غیر بومی هستند که در بازگشت خود چون نمی خواهند خالی بازگردند با قیمت پایین اقدام به حمل کالا نموده و مشکلاتی را به وجود می آورند .
در ادامه جلسه موضوع توافق هر دوطرف یعنی انجمن صنفی رانندگان بستان آباد و نمایندگان شرکت های تولیدی در خصوص توافق در تعیین نرخ خدمات تا انتهای سال 96 مطرح شد و تاکید اعضای جلسه از جمله معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان و نماینده فرمانداری بستان آباد  مبنی بر رعایت و ملاحظه سود هر دو طرف مطرح شد اما پس از بحث و مذاکرات ، توافقی مابین طرفین حاصل نگردید .

تصمیمات جلسه :
1-    مقرر گردید جهت راه حل کوتاه مدت ،  اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان و کمیسیون حمل و نقل و امور گمرکی اتاق بازرگانی تبریز ظرف 20 روز ، نسبت به حل موضوع و حصول توافق بین طرفین اقدام نمایند و چنانچه ظرف مدت این بیست روز توافقی حاصل نگردد ، موضوع در صحن شورای گفتگوی استان مطرح و چاره جویی گردد .

 مقرر گردید جهت راه حل میان مدت ، اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان با بررسی قوانین و مقررات حوزه حمل و نقل کالا ، نسبت به شناسایی مقررات مخل این بخش اقدام و با ارتباط با هیئت مقررات زدایی و تسهیل فضای کسب و کار نسبت به اصلاح آنها اقدام نماید


( شنبه 30 ارديبهشت 96 )

[ بازگشت ]