کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396رئیس اتاق تبریز : استان آذربایجان شرقی می تواند پل ارتباطی ایران و اروپا باشد

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

معاون نخست وزیر جمهوری اسلوواکی به همراه یک هیات بلند پایه اقتصادی با هدف گسترش روابط اقتصادی دو کشور ایران و اسلوواکی در تهران حضور یافته و پس از آن برای آشنایی با توانمندیهای اقتصادی و صنعتی استان آذربایجان شرقی با فعالان اقتصادی و صنعتی استان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی تبریز دیدار و در خصوص گسترش روابط اقتصادی به صورت چهره به چهره گفتگو کردند.


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی تبریز صمد حسن زاده رئیس اتاق تبریز در این نشست گفت: خوشحالیم که هیات اقتصادی از جمهوری اسلواکی در این استان حضور یافته اند تا با مسئولان استان و فعالان اقتصادی مذاکرات مفیدی را به منظور توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور انجام دهند. وی اظهار امیدواری کرد این سفر برای هر دو کشور مفید و موثر باشد.
رئیس اتاق تبریز با اشاره به این نکته که وقتی اطلاعات اقتصادی کشور اسلوواکی را رصد می کردم این کشور را کشوری پیشرفته در حوزۀ اقتصادی اروپا یافتم افزود: معتقد هستم دو کشور ایران و اسلوواکی می توانند در بسیاری از زمینه ها اقتصادی شرکای  خوبی در زمینه ها اقتصادی برای توسعه دو کشور باشند.
حسن زاده در خصوص ظرفیت و پتانسیلهای استان آذربایجان شرقی یاد آور شد: استان در حوزۀ دانشگاهی یکی از قطبهای دانشگاهی و علمی کشور است که در این زمینه می توانیم با تبادل دانشجو و مشارکت علمی به هم کمک کنیم.
وی در زمینه توانمندیهای بخش معدن در استان گفت: در بخش معدن مزیت های بسیار خوبی داریم که با جمهوری اسلواکی می تواند مشارکت داشته باشد.
رئیس اتاق در خصوص مزیت های استان خاطر نشان کرد:  جمعیت استان سه میلیون هشتصد هزار است که با کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد و از این طریق به بازار سیصد میلیون کشورهای CIS از طریق مرزهای مشترک همسایگانش دسترسی دارد .
 وی واقع شدن استان در مسیر جاده ابریشم و داشتن موقعیت ویژه جغرافیایی را به عنوان چهار راه ارتباطی ایران و اروپا در توسعه اقتصادی حایز اهمیت خواند و در خصوص ارتباطات ریلی با سایر کشور ها گفت: استان آذربایجان شرقی به وسیله راه آهن به کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان ارتباط مستقیم دارد و یکی از بزرگترین پایگاه های تخلیه و بارگیری کالاهای ترانزیتی و صادراتی می باشد.
وی با اشاره به وجود منطقه آزاد ارس در استان گفت: این منطقه یکی از بزرگترین منطقه هایی آزاد کشور است که سرمایه گذاران کشورهای خارجی می توانند در آن به مصابه کشور خود حضور داشته و سرمایه گذاری نمایند. حسن زاده یاد آورد شد: غیر از منطقه آزاد ارس مناطق ویژه اقتصادی در سهلان، بستان آباد، مراغه و سراب وجود دارد که می توانند فرصت خوبی برای سرمایه گذاری خارجی بدون کوچکترین موانع و مشکلات ایجاد نماید.
رئیس اتاق تبریز با اشاره به این نکته که در استان 52 شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد، افزود: در استان شهرک اختصاصی سرمایه گذاری خارجی وجود دارد و  بزرگترین شهرک صنعتی استان آذربایجان شرقی را با 10 هزار هکتار وسعت با مشارک کشور ترکیه در حال آماده سازی و تجهیز هستیم.
وی در خصوص توانمندیهای معدنی استان گفت: استان به عنوان یکی از غنی ترین استان های کشور  در حوزۀ معدن مطرح است که به میزان 8 میلیارد و دویست میلیون تن ذخیره معدنی در آن وجود دارد.
رئیس اتاق تبریز در خصوص توانمندیهای پالایشگاهی در استان گفت: پالایشگاهی با توان پالایش با ظرفیت 110 هزار بشکه مواد نفتی در روز در استان مستقر است و مجتمع پتروشیمی تبریز که  پلیمرهای پلاستیکی را برای صادرات و تامین نیازهای داخلی تولید می نماید.
وی در خصوص توانمندیهای نمایشگاهی استان و شهر تبریز گفت: بزرگترین نمایشگاه بین المللی بعد از تهران در این استان مستقر است که سالانه در حدود 36 نمایشگاه بین المللی را در حوزه های مختلف در این محل برگزار می نماید. 
رئیس اتاق تبریز با اشاره به این نکته که آذربایجان شرقی به عنوان اولین استان کشور طراحی و اجرا سیستم پنجره واحد برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی را در دستور کار خود قرار داده افزود: استان آذربایجان تمام مراحل اداری در امر سرمایه گذاری را می تواند در عرض 12 ساعت به اتمام برساند.
وی در زمینه توانمندیهای پزشکی در استان گفت: استان در زمینه علوم پزشکی و بیمارستانی به صورت منطقه ای هم برای داخل کشور و هم برای کشورهای همسایه ایفاء نقش می نماید.
رئیس اتاق تبریز در خصوص ظرفیت های دانشگاهی استان گفت: مراکز آموزشی عالی با توان تربیتی نیروهای متخصص در استان در رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه و... فعالیت بسیار خوبی را دار هستند و به خاطر این توانمندی از سایر کشور منطقه نیز دانشجویانی در دانشگاهی تبریز در حال تحصیل هستند.
وی با اشاره به این نکته که در حدود 5 هزار واحد صنعتی در استان فعالیت می نمایند خاطر نشان کرد: صنعت نساجی و چرم در آذربایجان شرقی حدود 80  سال سابقه دارد.
حسن زاده با اشاره به این نکته که استان رتبه اول تولید شیرینی و شکلات کشور را به خود اختصاص داده است خاطر نشان کرد: در این زمینه می توانیم با کشور اسلوواکی همکاری نمایم.
وی با اشاره به توانمندی استان در زمینه صنایع سنگین و تولید ماشین آلات و قطعه سازی گفت: یکی از مزیت های صنعتی استان توان قطعه سازی این استان می باشد که می توانیم در این خصوص همکاری های خود را کشور های اروپایی را افزایش دهیم.
رئیس اتاق رتبه استان در صنعت دارو سازی در کشور را رتبه دوم خواند و یاد آور شد در بخش کشاورزی رتبه اول در تولید زردآلو، یونجه و عدس و رتبه دوم تولید سیب درختی، عسل و گوشت قرمز را در کشور دارا هستیم.
وی در زمینه جاذبه های گردشگری استان گفت: به خاطر جاذبه های گردشگری و تاریخی یکی از قطبهای گردشگری کشور می باشد. و در این زمینه افزود:  در حوزه گردشگری ما یک هزار و هشتصد اثر ثبت شده ملی داریم. و یاد آور شد : بازار تبریز به عنوان اولین بزرگترین بازار مسقف دنیا در یونسکو ثبت شده است و تبریز به عنوان پایتخت فرش دستباف جهان از طرف سازمانهای بین المللی انتخاب شده است.
وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی برای سال 2018 گفت: فرودگاه بین المللی تبریز پایانه بار هوایی، راه اهن تبریز و جاده های ترانزیتی از جمله پتانسیلهای اقتصادی استان و کشور است برای جذب و همکاری با سرمایه گذاران خارجی.
رئیس اتاق تبریز با یاد آوری این نکته که در امر صادرات و واردات با بیش از صد  کشور ارتباط داریم گفت: صادرات استان در زمینه فرآوری محصولات پتروشیمی محصولات صنایع غذایی و لبنی، شیرینی و شکلات مصالح ساختمانی، مواد معدنی و کنسانتره مس و... می باشد.
وی با اشاره به وجود مواد معدنی نفلنسینت در استان گفت: این مواد معدنی به عنوان مواد اولیه آلومینیات می باشد که در این استان وجود دارد.
رئیس اتاق تبریز با اشاره به ظرفیت استان در امر صادرات میوه و تره بار و خشکبار و کشمش گفـت: در این زمینه نیز جزء رتبه های برتر کشور می باشیم.
وی در خاتمه یاد آور شد دولت مشوق های خوبی برای سرمایه گذاری مشترک در حوزۀ صنعت، تولید و کشاورزی و گردشگری دولت در نظر گرفته است. 
پیتر پلگرینی معاون نخست وزیر اسلوواکی و رئیس هیات اقتصادی با قدردانی از زحمات اتاق تبریز به خاطر برگزاری این نشست گفت: این نشست می تواند در گسترش روابط دو کشور نقش موثری را ایفاء نماید. وی یکی از دغدغه های خود در زمینه همکاری و مشارکت اقتصادی با کشورمان را بحث مالیات خواند و افزود: مکاتبات بسیار خوبی در بین مسئولان دو کشور صورت گرفته تا امر سرمایه گذاری مشترک دو کشور تسهیل گردد.
وی با اشاره به این نکته که اسلوواکی جزء فعالترین کشورهای اروپایی در تولید ماشین های صنعتی ، موتور های الکترونیکی و خدمات مجازی و ای تی است اظهار امیدواری کرد که با توجه به قدمت همکاری های اقتصادی بین دو کشور سقف مشارکت اقتصادی دو کشور روز به روز افزایش یابد.
معاون نخست وزیر اسلوواکی از فعالان اقتصادی استان به منظور آشنایی با ظرفیتهای اقتصادی و صنعتی کشورش دعوت نمود که به کشور اسلوواکی سفر کرده و از نزدیکی با توانمندی های آن آشنا شوند.
لازم به ذکر است که در این سفر معاون نخست وزیر اسلوواکی را، وزیر اقتصاد و وزیر دارایی این کشور به همراه 20 نفر از فعالان اقتصادی شان همراهی می نمودند.
در این نشست علاوه بر گفتگو های رو در رو صاحبان صنایع استان و فعالان اقتصادی اسلوواکی مقامات ارشد استان با مقامات ارشد هیات اقتصادی دیدار و بر گسترش روابط فی ما بین تاکید نمودند.


( پنجشنبه 19 اسفند 95 )

[ بازگشت ]