کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 139635درصد صادرات کشمش کشور متعلق به استان آذربایجان شرقی است

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان: 35درصد صادرات کشمش کشور متعلق با استان آذربایجان شرقی است


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نهمین جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و منابع طبیعی اتاق تبریز  به منظور بررسی مسائل و مشکلات مربوط به زنجیره تولید کشمش (تولید، فرآوری و صادرات) تشکیل گردید.

علیرضا آقا بالایی عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تبریز ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه، اظهار امیدواری کرد نشست های که با کارشناسان حوزه کشاورزی در محل اتاق تبریز صورت می گیرد مثمر ثمر برای منافع اقتصادی کشور و استان باشد. وی در خصوص دستور نهمین جلسه کمیسیون کشاورزی گفت: این نشست به منظور همفکری در خصوص نحوه ارائه یارانه به فعالان بخش کشاورزی در حوزه پرورش انگور و فرآوری آن به صورت کشمش به منظور صادرات به سایر نقاط جهان به صورت خشکبار است. 

وی در این خصوص افزود: باید با در نظر گرفتن مسائل و مشکلات این حوزه و قیمت تمام شده و در راستای تقویت کنسرسیوم های صادراتی به منظور حضور مستمر در بازارهای منطقه ای و جهانی اقدام شود تا منابع اختصاص یافته در حل برخی از مشکلات این حوزه بتواند موثر واقع شود.

رییس کمیسیون کشاورزی در خصوص نحوه ارائه یارانه به فعالان کشاورزی در بخش انگور و کشمش گفت: به نظر می رسد بهتر است این منابع در هولدینگی به منظور رقابتی کردن محصولات با هدف حضور در بازارهای جهانی تجمیع شود . وی با اشاره به کیفیت انگور استان یاد آور شد: انگور استان بهترین نوع انگور کشور است و 35درصد صادرات کشمش کشور متعلق با استان آذربایجان شرقی است و باید از این پتانسیل در جهت توسعه صادرات غیر نفتی بهر ه برداری مناسبی به عمل آوریم . 

عضو هیات نمایندگان اتاق تبریز در خصوص آسیب شناسی صادرات محصولات کشاورزی گفت: باید علل عدم موفقیت صادرات محصولات کشاورزی احصاء شود تا دقیقا مشخص شود مشکلات صادارتی ما در چه بخش های وجود دارد، آیا مشکل ما در بازاریابی است یا در بسته بندی یا در نحوه نظارات بر محصولات صادارتی و... تا بتوانیم از برند خود در خارج از کشور دفاع کنیم. 

قهرمان نژاد مدیر تنظیم بازار محصولات جهاد کشاورزی در جلسه کمیسیون کشاورزی در خصوص حمایت از صادرات انگور و فرآورده های آن همچون کشمش گفت: جایزه صادراتی و تسهیلات سرمایه در گردش به ازای هر کیلو گرم دو هزار ریال تعیین شده بود که بر اساس پیگیری های به عمل آمده به پنج هزار ریال در هر کیلو گرم افزایش یافته است. 

وی با اشاره به این نکته که عمده محصول آذربایجان غربی به کنسانتره و محصول زنجان به تازه خوری و آبغوره و... تبدیل می شود افزود: محصول آذربایجان شرقی به تولید کشمش اختصاص می باید. 

قهرمان نژاد  با اشاره به میزان تولید انگور استان در سال جاری که 343 هزار تن تخمین زده می شود افزود: پیش بینی می شود که میزان تولید کشمش 60 الی 70 هزار تن در سال 95 باشد. وی سهم استان آذربایجان شرقی از صادرات کشمش کشور را حدود 35 درصد اعلام کرد و مهمترین کشورهای مقصد صادرات کشمش ایران را روسیه، اوکراین، قزاقستان، لهستان، امارت و ... خواند.

وی با اشاره به این نکته که میزان صادرات کشمش از گمرکات استان در سال 94 ، 124 میلیون دلار (45 درصد صادرات بخش کشاورزی استان) بود خاطر نشان کرد: صادرات کشمش از گمرکات استان طی نه ماه نخست سال جاری 90 میلون دلار بوده است.

مدیر تنظیم بازار محصولات جهاد کشاورزی در خصوص جایگاه ایران در میان کشور های تولید کننده انگور گفت: رتبه ایران از نظر تولید انگور در جهان 11 ولی از نظر صادرات کشمش رتبه سوم بعد از آمریکا و ترکیه قرار دارد. 

علیوند مدیر جهاد کشاورزی ملکان در خصوص سلامت محصولات تولیدی استان گفت: نمونه های بررسی شده محصول ، نشان دهنده سالم بودن محصولات تولیدی استان می باشد. وی در این خصوص خاطر نشان کرد: سالم بودن محصولات تولیدی کشور این امکان را می دهد که در اکثر بازارهای جهاین حضور موثر و مستمری داشته باشیم .  

فتحی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بناب با اشاره به این نکته که صادرات کننده گان می توانند با سفارش نوع محصول کشاورزی نسبت به خواست بازار های خارجی به تولید جهت دهند افزود: تجارت سنتی و صادرات سنتی نمی تواند ارزش افزوده دلخواه تولید کنند و صادرات کننده را به ارمغان آورد وی در این مورد یاد اور شد: صادر کنندگان با توجه به شناختی که از بازار های جهانی دارند می بایستی در جهت دهی نوع تولید، به فعلان این بخش کمک کنند تا مراحل تولید و فراوری بر اساس سلیقه و خواست مشتری اجرا شود.  

مهرداد رییس سازمان شهرداری کلان شهر تبریز ایجاد بازارچه تخصصی خشکبار در تبریز را عامل موثر در امر صادارت و فروش  خشکبار استان خواند و یاد اور شد: تامین مناسب نیاز شهر وندان تبریزی و سایر شهر های استان و منطقه می تواند گام موثری در موفقیت تولیدکننده و صادرات کننده در باز راهای منطقه ای و جهانی شود .

غفاری رئیس سازمان تعاونی روستایی استان با اظهار امیدواری از اینکه جلسات تشکیل یافته به صورت عملیاتی در بهبود تولیدات کشاورزی و صادرات آن موثر واقع شود افزود : بررسی های به عمل امده در اکثر کشورهای نشان می دهد که به ازائ هر نفر فعال در بخش تولید محصولات کشاورزی چهار نفر در حوزه خدمات محصولات کشاورزی فعال هستند افزود این رقم در آمریکا یک به سیزده و در ایران حدود یک به دو است که تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله زیادی داریم. وی ایجاد صنایع تبدیلی را اولویت اول بخش کشاورزی در کشور خواند و یاد اور شد با ایجاد صنایع تبدیلی می توانیم ارزش افزوده مناسبی را از این بخش عاید کشور کنیم . 

رئیس سازمان تعاونی روستایی استان مدیریت واحد در بخش کشاورزی را از مهمترین عوامل موفقیت این بخش در داخل و خارج از کشور در امر صادرات خواند و افزود : با مدیریت واحد تولید در بخش کشاورزی تمام فرایند از طریق مدیریت واحد اعمال خواهد شد که سبب جلوگیری از موازی کاری و ائتلاف انرژی خواهد شد. وی یاد آور شد در حوزه کشت سیب زمینی و لبنیات اقدامات موثری در زمینه مدیریت واحد انجام داده ایم، ایشان اظهار امیدواری کرد که در زمینه تولید و فراوری انگور به زودی مدیریت واحد تشکیل گردد. 

عباس زاده ناظر گمرکات استان با پیچیده خواندن تجاری بین المللی افزود: همه دولت ها حمایت از تولید داخلی و صادارت را در اولویت برنامه های خود قرار می دهند پس با در نظر گرفتن این عامل باید با برنامه و هدف گذاری مناسبی وارد بازارهای خارجی شویم و در این زمینه از تجربیات متخصصان امر بهر مند شویم تا بتوانیم در بازارهای خارجی به صورت مستمر و موثر حضور داشته باشیم. وی ابهامات ایجاد شده در خصوص اختصاص یارانه حمایتی در حوزه پرورش انگور و صادارت کشمش را مهم ارزیای کرد و خاطر نشان کرد که باید با ابهام زدایی از نحوه ارائه یارانه به فعالان این حوزه از تاثیرات منفی آن جلوگیری به عمل آوریم. 

صالحی از کارشناسان امر صادرات  اصلاح زیر ساخت های صادراتی و تولید را از مهمترین عوامل موفقیت در امر صادرات محصولات کشاورزی خواند ویاد آور شد با پیچیده و تخصصی شدن حوزه های تولید و صادرات می بایستی در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهیم و به صورت تخصصی با استفاده از کارشناسان مجرب امر صادرات را انجام دهیم . ( چهارشنبه 6 بهمن 95 )

[ بازگشت ]