کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396بیست و هفتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

در بیست و هفتمین جلسه شورای گفتگوی استان ،  استاندار خواستار ایجاد شهرک صنعتی تخصصی ((کیمیا شهر تبریز )) با استفاده از خط اتیلن غرب در استان شد  .


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق تبریز در ابتدای جلسه، حسن زاده رئیس اتاق تبریز و دبیر شورای گفتگوی استان با تاکید بر اینکه موضوعات و موارد مطروحه در صحن شورا که از طرف بخش خصوصی برای رفع نواقص در قوانین و توسعه اقتصادی مطرح می شود بصورت کارشناسی شده می باشد وی همچنین مراتب امتنان و قدردانی خود را ازکمکهایی که در حل مشکلات مطرح شده بعمل می آید ابراز نمود .  

اولین دستور جلسه مرتبط با بررسی وضعیت و پتانسیل ناوگان حمل ونقل داخلی و استفاده از ناوگان حمل و نقل خارجی در ایام پایانی سال برای کالاهای صادراتی بود .

عباس زاده ، ناظر گمرکات استان با اشاره به محدود بودن تردد ناوگان ایرانی در جاده ها و دسترسی محدود به کانتینرهای یخچال دار در ماههای پایانی سال که  باعث بروز مشکلاتی در صادرات و مبادلات تجاری با خارج شده اظهار نمود که در صورت صدور مجوز از طرف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای جهت استفاده از ناوگان خارجی در برگشت خود از کشور جهت حل معضل حمل و نقل صادراتی  در ماههای پایانی (به صورت موقت ) این مشکل حل خواهد شد .

باقر جوان ، مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان نیز اظهار نمود : کشور ترکیه بصورت یک جانبه مقرراتی وضع نموده و 3000 یورو به عنوان حق خاک از ناوگان ایرانی دریافت می کند که در ایران هم متقابلاَ عوارضی وضع شده است . برای ناوگان ترکیه در کشور  مجوز حمل صادر نمیکنیم اما اگر ناوگان ترک بار خود را در کشور خالی کند ، صدور مجوز در برگشت ناوگان مشکلی ندارد .

کشور ترکیه از کامیون های ایرانی جرایم سوخت مازاد 8/1 یورو برای هر لیتر دریافت می کند و شرایط رقابتی برای حمل و نقل زمینی ما وجود ندارد اما برای ناوگان ترک شرایط رقابتی وجود دارد و برای مقطع کوتاه می توانیم از کامیون های ترک برای بازگشت شان مجوز حمل صادر کنیم .

آقابالایی ، رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان نیز پیشنهاد صدور مجوز واردات یک کامیون به ازای هر یک میلیون دلار صادرات را ارائه نمود .

یونس ژائله ، صادرکننده ممتاز ملی ، با اشاره به اینکه در آذرماه 95 ، 1500 کامیون نتوانسته اند از مرز خارج شوند و  در صادرات به اروپا به دلیل عدم تولید کامیون با استاندارد آلایندگی یورو 6 در داخل کشور مشکل داریم پیشنهاد نمود  تسهیلات ارزان قیمت برای صادرکنندگان اعطا شود تا صادرکنندگان به اندازه صادراتشان بتوانند کامیون های یورو 6 مورد نیاز خود را وارد بکنند و کامیون های یورو 3 بعد از عید مجوز تردد ، حتی در داخل کشور نیز نخواهند داشت . 

نجاری ، رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با اشاره به اینکه در سند تدبیر و توسعه استان  20 صفحه به صنعت حمل و نقل استان و راهکارهای توسعه آن پرداخت شده است ، خواهان ارائه گزارش اقدامات انجام شده در این خصوص شد .

دکتر جبارزاده ، استاندار و رئیس شورا ، با اشاره به محرز شدن ضرورت صدور مجوز به صورت مقطعی به ناوگان خارجی که موضوع  در کارگروه های مربوطه در اتاق بازرگانی و  در جلسه ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی استان بررسی شده است ، اظهار نمود که با تشخیص اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان ، جهت عدم وقفه در صادرات تا زمان رفع اضطرار از کامیون های خارجی استفاده شود .

وی همچنین بیان نمود که یکی از هسته های کلیدی سند تدبیر و توسعه استان ، نوسازی ناوگان حمل و نقل می باشد .

ضمانت اجرایی سند تدبیر و توسعه این است که اجازه ندهیم مباحث دوباره به سمت دولت سوق یابد و 70 درصد این سند توسط بخش خصوصی به انجام خواهد رسید .

15 شرکت قدر غیرخصوصی اعلام آمادگی برای اجرای پروژه های (سند تدبیروتوسعه )کرده اند اما ما اولویت را به بخش خصوصی می دهیم . بخش خصوصی اقدام کند ، دولت مجوزهای لازم را  صادر و حمایت های لازم راخواهد نمود .در بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل نیز در سال گذشته 3000 دستگاه در استان نوسازی شده است .

استاندار همچنین خواستار تسریع در تاسیس شرکتهای تامین و تجهیز مواد اولیه صنایع (برای صنایع کوچک که توان خرید مواد اولیه با تناژ بالا از بورس را ندارند ) و همچنین شرکت صادرات برای صنایع استان که توان حضور در بازارهای بین المللی ندارند شد .

یونس پایدار ، رئیس انجمن سازندگان ماشین ، قطعات و مجموعه های صنعتی و خودرو تبریز اظهار نمود : کامیون یورو 6 در استان تولید می شود  اما گازوئیل آن را نمی توانیم تامین نماییم و در صورت حمایت در استان ، 4 شرکت کشنده ساز در استان  قادر به تولید موتورهای یورو 6 هستند .

 دستور بعدی جلسه در مورد  بررسی پیشنهاد تسری تبصره 35 اصلاحیه لایحه بودجه سال 95 (پرداخت سود و جرایم بدهیهای غیرجاری تا سقف یک میلیارد ریال ) به بدهیهای تا سقف 200 میلیارد ریال ، جهت حمایت از واحدهای کوچک و متوسط  تولیدی و صنعتی بود .

مهندس پروینی ، رئیس انحمن صنایع همگن نساجی و انجمن صنفی پلاستیک و صنایع پلیمر استان ، با اشاره به اینکه در 10 استان مطالعات میدانی انجام شده که اگر تبصره 35 اصلاحیه لایحه بودجه 95 به تسهیلات تا رقم 20میلیارد تومان تسری یابد در بقای حیات و فعالیت بنگاهها موثر واقع خواهد شد ، از 800 واحد بررسی شده ، 600 واحد مبتلا که بدهی غیرجاری دارند شناسایی شده است .

پس از مذاکرات نهایتاَ مقرر گردید که پیشنهاد از طریق نمایندگان استان در کمیسیون تلفیق (جهت پیش بینی در بودجه 96و برنامه پنجساله ششم ) و همچنین شورای گفتگوی مرکز جهت پی گیری از مراجع مربوطه پی گیری گردد.

دستور بعدی جلسه در مورد بررسی اجرای حکم ماده 25 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار و مفاد آیین نامه اجرایی آن ، موضوع تصویب نامه شماره 7411/ت 49810هـ مورخ 28/1/95 هیات وزیران ازحیث تاثیر بر اجرای کامل حکم قانون بود .

شریف زاده ، رئیس انجمن مدیران صنایع استان و کمیسیون صنعت و معدن اتاق با اشاره به اینکه مطابق ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار ((در زمان کمبود برق، گاز یا خدمات مخابرات، واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی نباید در اولویت قطع برق یا گاز یا خدمات مخابرات قرار داشته باشند و شرکتهای عرضه کننده برق، گاز و خدمات مخابرات موظفند هنگام عقد قرارداد با واحدهای تولیدی اعم از صنعتی، کشاورزی و خدماتی، وجه التزام قطع برق یا گاز یا خدمات مخابرات را در متن قرارداد پیش بینی کنند. هرگاه دولت به دلیل کمبودهای مقطعی به شرکتهای عرضه کننده برق یا گاز یا مخابرات دستور دهد موقتاً جریان برق یا گاز یا خدمات مخابراتی واحدهای تولیدی متعلق به شرکتهای خصوصی و تعاونی را قطع کنند، موظف است نحوه جبران خسارتهای وارده به این شرکتها ناشی از تصمیم فوق را نیز تعیین و اعلام کند.)) و در این راستا هیئت وزیران تصویب نامه ای به شماره 7411/ت49810ه مورخ 28/1/95 مصوب نموده  اما تا به حال  شرکت های خدمت رسان وجه التزام را در قرارداد های خود پیش بینی نکرده اند .

ولی الله دینی ، مدیرعامل شرکت گاز استان با تاکید براینکه دولت خود در این زمینه پیشقدم هست از نظر دولت منعی برای این کارنیست و دستگاه های خدمت رسان با ابلاغ از دستگاه مرکزی خود در قراردادهای خود می توانند وجه التزام را پیش بینی کنند .

دکتر میلانی ، مدیرعامل شرکت توزیع برق اظهارنمود که برای واحدهایی که در  استان در مواقع اوج پیک مصرف با شرکت توزیع برق همکاری نموده اند حدود 1 میلیارد تومان پاداش پرداخت شده است .

پس از مذاکرات در خصوص دستور مذکور ، مقرر گردید که اجرای کامل ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار  که از رهگذر اجرای آیین نامه اجرایی آن (تصویب نامه شماره 7411/ت49810هـ مورخ 28/1/95) عملی خواهد شد ، از طریق شورای گفتگوی مرکز پی گیری گردد .

دستور بعدی جلسه در مورد بررسی روند طرح موضوع " افزایش میزان مالیات نقل و انتقال ساختمان های نوساز طبق قانون جدید مالیات های مستقیم " در کمیته ماده 76 بود .

جمشید برزگر ، نائب رئیس اتاق بازرگانی و رئیس کانون سرسری  انجمن های  صنفی ، کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور به طرح موضوع پرداخت . طبق ماده 77 قانون مالیات های مستقیم1380، مالیات اولین نقل و انتقال قطعی ساختمان های نوساز اعم از مسکونی و غیره، علاوه بر ماده 59 این قانون، به مأخذ ارزش معاملاتی اعیانی بوده است، لیکن این ماده در قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394 تغییر یافته و براساس تبصره 1 آن، نقل و انتقال ساختمان های ناشی از ساخت و فروش، علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده 59 این قانون، به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال (عرصه و اعیان طبق ماده 64 قانون مالیات های مستقیم 94) به صورت علی الحساب می باشد. لازم به ذکر است، نحوه تعیین درآمد مشمول مالیات ماده 77 و چگونگی تسویه علی الحساب، برطبق آیین نامه ای است که باید به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت 3 ماه پس از تصویب قانون به تصویب هیأت وزیران می رسید ولی با وجود تهیه پیش نویس آن، تاکنون این امر محقق نگشته و مشکلاتی را برای انبوه سازان مسکن و ساختمان ایجاد کرده است.

بحث انتقال خط لوله اتیلن غرب از دیگر مباحث مطروحه این جلسه بود که  دکتر داود بهبودی ، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان به تشریح تاثیرات این خط لوله پرداخت 

 دکتر جبارزاده استاندار محترم نیز با تاکید بر اهمیت خط لوله اتیلن غرب  خواستار استفاده از این فرصت جهت تاسیس شهرک صنعتی ویژه صنایع شیمیایی با عنوان کیمیاشهر تبریز شد .

آخرین موضوع مورد بحث در جلسه مربوط به بخش ICT  بود که دکتر جبارزاده ، استاندار محترم و رئیس شورای گفتگوی استان با ارائه پاورپوینتی ، اهمیت سرمایه گذاری در بخش ICT (فناوری اطلاعات ) را متذکر و با اشاره به نقش ناچیز استان در سرمایه گذاری در این بخش ، خواهان توجه جدی سرمایه گذاران و کارآفرینان استان  به این بخش شد .( دوشنبه 20 دي 95 )

[ بازگشت ]