کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و منابع طبیعی اتاق تبریز

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

هفتمین جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و منابع طبیعی اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اتاق تبریز هفتمین جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و منابع طبیعی با دستور جلسات ذیل
-  مدیریت استفاده مجدد از پساب شهری
-  مکانیزاسیون کشاورزی و آبیاری هیدروپونیک
-  بررسی مسائل و مشکلات واحدهای صادراتی، محصولات کشاورزی شهرستان بناب تشکیل گردید.

علیرضا آقا بالایی عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و منابع طبیعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در ابتدای جلسه اظهار امیدواری نمود که جلسات کمیسیون در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل بتواند مشکلات بخش کشاورزی را به اتکاء به دانش و تجربه کارشناسان این کمیسیون که از سه حوزه دانشگاه، دولت و بخش خصوصی حضور دارند را مرتفع نماید.
وی با اشاره به این نکته که فاصله معناداری بین تفکر بخش خصوصی و دولتی در کشور وجود دارد یادآور شده که ماهیت اصلی کمیسیون رسیدن به زبان مشترک بین بخش خصوصی و دولتی برای مرتفع شدن مشکلات پیش رو حوزه های مختلف جامعه است.
 رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تبریزدر این خصوص یاد آور شد: رسیدن به زبان مشترک بخش خصوصی و دولتی به هم افزایی بین بخشی منجر خواهد شد که می تواند صادرات محصولات کشاورزی را تا یک میلیارد دلار افزایش دهد.
در خصوص اولین دستور جلسه کمیسیون«مدیریت استفاده مجدد از پساب شهری» آرمان فر از کارشناسان حوزه آب با یادآوری چهار نگرانی بشر در روی کره زمین؛ افزایش جمعیت، آب و غذا، تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست در خصوص استفاده مجدد پساب شهری گفت: برای مدیریت مجدد پساب شهری  افزایش میانگین دسترسی شهروندان به آب تصفیه شده و سالم شهری، ارتقاء فرهنگ عمومی در استفاده بهینه از منابع آبی، استفاده از تجارب سایر کشورها و تبیین ارزش ذاتی و اقتصادی آب برای مصرف کنندگان و برخورداری از تکنولوژی نوین در امر تصفیه فاضلاب می بایستی توسط مسئولان و مردم مورد توجه قرار گیرد.
زیدی از کارشناسان حوزۀ ماشین آلات کشاورزی و عضو کمیسیون صنعت، معدن و کشاورزی اتاق تبریز مکانیزاسیون را یک ضرورت در امر کشاورزی خواند و افزود: در عصر حاضر جامعه انسانی بدون مکانیزه کردن کشاورزی نمی توانند نیازهای خود را برآورده نمایند. وی در خصوص مزیت های کشت هیدروپونیک گفت: این نوع از کشت گلخانه ای می تواند 4 تا 12 درصد بر میزان تولید محصولات  کشاورزی بیفزایند، ایشان در خصوص سایر مزیت های کشت هیدروپونیک یادآور شد: کشت هیدروپونیک به تولید کننده این امکان را می دهد که حجم و ترکیب محصولات تولید را با استفاده از املاحی که در پرورش محصولات به کار می برد را تعیین نماید. وی در خصوص این نوع از محصولات یاد آور شد: امکان نگهداری چنین محصولاتی بیشتر از محصولات تولید شده به صورت معمولی است. وی حمایت دولت برای گسترش کشت هیدروپونیک در کشور را خواستار شد.
سومین دستور هفتمین جلسه کمیسیون کشاورزی؛ بررسی مسائل و مشکلات واحدهای صادراتی محصولات کشاورزی شهرستان بناب بود که فعالان این حوزه اساسی ترین مشکل خود را در حوزۀ صادرات محصولات کشاورزی را مشکل حمل و نقل در ایام پایان سال خوانده که در این خصوص مقرر شد از طریق نهادها و سازمانها و تشکلهای حمل و نقل استان راه کار مناسب برای صادرات در ایام پایان سال ارائه گردد.
جمشید برزگر نائب رئیس اتاق تبریز با اشاره به این نکته که عصر حاضر عصر تشکلهای مردم نهاد است در خصوص دستور جلسات کمیسیون کشاورزی گفت: باید با کار فرهنگی و فرهنگ سازی استفاده بهینه مصرف انرژی در جامعه نهادینه شود.
وی در خصوص مشکلات حمل و نقل در ایام آخر سال یادآور شد : مسائل و مشکلات حمل و نقل در حوزۀ صادرات را می بایستی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح نمایم تا راهکار مناسب برای مرتفع کردن مشکلات ارائه گردد.( يكشنبه 28 آذر 95 )

[ بازگشت ]