کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  سه شنبه ، 30 آبان ماه 1396

ضرورت تغییرات در حوزه های مختلف اقتصادی استان

(لازم بتوضیح هست که این مقاله به استاندار محترم استان نیز ارسال شده است.)

متاسفانه علیرغم تدوین سند تدبیر و توسعه استان و انجام پایش های قابل استفاده در سطح برخی از صنایع، هنوز شاهد بروز تحرک و تکان جدی از سوی مدیران میانه در دستگاههای اجرایی استان نیستیم و این ضعف اساسی منجر به عدم باور مناسب به دولت محترم تدبیر و امید بویژه در میان فعالان اقتصادی و بخش خصوصی گردیده است.حمایت ها و تمجید های ظاهری از برنامه های دولت و استاندار محترم که همواره قبل از این دولت بوده و بعد از آن نیز خواهد بود،نباید مسئولین عزیز را از مسیر تلاش برای رونق و شکوفایی اقتصادی استان غافل سازد و اتفاقاً نیاز مدیران استانی به انتقادات منصفانه و دلسوزانه به مراتب بیشتر از تحسین و مجیز های متملقانه ای است که دیدگان را بر عیوب و نواقص می بندد و از خدمت در حوزه های مسئولیتی و کوشش در مسیر اعتلا و توسعه باز می دارد.

لازمه جذب سرمایه‌های جدید چیست؟

تردیدی در این وجود ندارد که اقتصاد ایران به طور اعم و حوزه‌های مولد آن به طور اخص، در شرایط فعلی بیش از هر چیز به سرمایه‌گذاری‌های جدید نیاز دارد. در این واقعیت نیز البته شکی نیست که جذب سرمایه‌های جدید نیازمند ایجاد شرایط مطلوب برای اعتماد و اطمینان صاحبان سرمایه است و به عبارت دیگر سرمایه‌پذیر بودن یک اقتصاد، شرط لازم جذب و جلب سرمایه‌های جدید است که بدون تحقق این شرط نمی‌توان امید واثقی به حضور سرمایه‌های جدید در یک اقتصاد داشت.

راه‏کارهای مدیریت نقدینگی در شرایط موجود

1- طبق آمار، میزان مطالبات سیستم بانکی از دولت و بخش خصوصی در پایان سال 1390 رقمی حدود 400 هزار میلیارد تومان بوده؛ این رقم بدون توجه به سایرعوامل رشد نقدینگی است؛ با احتساب نرخ سود سالیانه 20درصد، میزان نقدینگی در پایان سال1391 حدود 80 هزار میلیارد تومان و با احتساب نرخ 25درصد در سال، میزان نقدینگی، به حدود 100هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. این ارقام به غیر از رشد نقدینگی حاصل از سود دریافتی در منابع مؤسسات اعتباری غیربانکی و خریدها و پرداخت‏‌هایی است که با چک‌‏های مدت‏‌داری که می‏‌تواند یک برگ آن در چندین خرید و فروش مورد استفاده قرارگرفته، اثر آن فقط یک نوبت در آمار، ثبت و منعکس می‏‌گردد؛ سودی که عامل رشد نقدینگی مازاد بر آمار بانک مرکزی است؛ این امر نتیجه رواج صدور چک مدت‏‌دار در خریدوفروش است.

با عنایت به مراتب فوق، یکی از ارکان اصلی رشد نقدینگی مؤثر در رشد تورم، بالا بودن نرخ سود تسهیلات است که با استفاده از روش خرید دین می‏‌توان با پرداخت تسهیلات دارای سود پایین به تولید، آن‏ را کاست.

هدایت نقدینگی به سمت تأمین مواد اولیه، قطعات یدکی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی جهت استفاده از ظرفیت‏‌های خالی، ضمن افزایش اشتغال، عامل کاهش نسبی قیمت تمام‏‌شده و تورم نیز هست.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن مکزیک (2012)

مکزیک نخستين تولیدکننده نقره در جهان است که 20درصد تولید جهانی این فلز را به خود اختصاص داده است. در این کشور 11 ماده معدنی دیگر نیز جزء 15 ماده برتر جهان از نظر میزان استخراج حساب می‌شوند. 9درصد از تولید ناخالص ملی مکزیک را محصولات معدنی تشکیل می‌دهد که از این میان نقره، طلا و مس به ترتیب از مهم‌ترین فلزات معدنی هستند. بخش معدن مکزیک بحران‌های اقتصادی را پشت‌سر گذاشته و قرار است از سال 2009 تا سال 2014 ، 20 معدن جدید نیز افتتاح شود. 70درصد از خاک مکزیک دارای توان بالقوه معدن است که نشان‌دهنده امکان رشد آن در آینده به شمار مي‌رود.

مروری اجمالی بر اقتصاد در حال رشد ترکیه

اقتصاد در حال رشد ترکیه از ترکیب صنایع و بنگاه‌های تجاری مدرن، در کنار کشاورزی سنتی تشکیل شده است. باوجود رشد سریع بخش‌خصوصی، دولت هم‌چنان در بخش‌های بانک‌داری، صنایع، حمل‌ونقل و ارتباطات نقش اساسی را ایفا می‌کند. به طور کلی پنج بخش در اقتصاد ترکیه نقشی مهم را ایفا می‌کنند و با وجود محدود بودن منابع و ذخایر معدنی و طبیعی در سرزمین ترکیه، نهایت بهره‌برداری از وضع موجود می‌شود. این پنج بخش عمده عبارتند از صنعت، کشاورزی، معدن، گردشگري و خدمات فنی و مهندسی.

صنایع نساجی و پوشاک، بزرگ‌ترین بخش‌خصوصی این کشور است و یک سوم اشتغال صنعتی را به خود اختصاص داده است. تولیدات این بخش، قدرت رقابت در بازارهای جهانی را دارند و توانسته‌اند در چرخه‌های توزیع بین‌المللی وارد شوند. افزون بر این، در دیگر بخش‌ها به ویژه صنایع خودروسازی و الکترونیک نیز جهش‌های چشم‌گیری دیده می‌شود.

لزوم احياي ستادهاي پشتيباني با ساختار جديد

رضا سرائی، عضو هیأت نمایندگان اتاق البرز مقاله‌ای درخصوص شرایط اقتصادی کشور و راه‌کارهای حل مشکلات فعلی منتشر کرد که گزیده‌ای از آن را در ادامه می‌خوانید:

بررسي حذف صفر از واحد پول ملي

عنوان مقاله: بررسي حذف صفر از واحد پول ملي و تأثير آن بر اقتصاد كشور

پول در مفهوم اقتصادی، واحدی برای اندازه‌گیری تولید اقتصادی و نیز واحدی برای ذخیره ارزش اقتصادی است. پول نه تنها واسطه مبادلات اقتصادی است، بلکه بر هویت ملی شهروندان و اقتدار ملی دولت‌ها نیز تاثیرگذار است و می‌تواند به عنوان ابزاری برای تحکیم هویت ملی و سیاسی ملت‌ها به شمار آید.

نکاتی پیرامون شناخت مسائل حقوقی در صادرات

درک قراردادهای بین‌المللی

در تجارت بین‌الملل، عوامل بیش‌تری نسبت به تجارت داخلی در ایجاد اختلافات حقوقی دخالت دارند. اختلاف زبان باعث سوء تفاهمات بسیاری خواهد شد. برداشت‌های فرهنگی و عوامل جغرافیايی نیز می‌تواند از دیگر عوامل تأثیرگذار و تشدیدکننده در این امر باشد. عبارات در مکان‌های مختلف جغرافیايی مفاهیم متفاوتی دارند. به همین علت قراردادهای بین‌المللی باید تخصصی و جامع باشد. یافتن متخصصان حقوق بین‌المللی که در تجارت بین‌الملل خبره هستند کمک بزرگی به پیش‌گیری از افتادن در گرداب‌های حقوقی بین‌المللی خواهد كرد و درصورت بروز اختلاف، راه‌کار حل‌وفصل آن، مشخص خواهد بود. در این راه باید درخصوص کنوانسیون‌های بین‌المللی، قوانین تجارت کشورهای هدف و موافقت‌های تجاری موجود نیز اطلاعات کافی داشت.


موانع تولید و سرمایه گذاری در سال 1391

سال 1391 با اعلام اهداف کشور برای دستیابی به تولید ، اشتغال و مهار نسبی تورم توسط مقام معظم رهبری سال " تولید ملی ، حمایت از کار وسرمایه ایرانی " هدفگذاری گردید که مقام محترم ریاست جمهوری نیز سیاست های اقتصادی و اجرائی را برمبنای هدفگذاری معظم له اعلام فرمودند .

آينده يارانه نقدي

رويکرد کاهش فقر از دهه 1950 ميلادي در استراتژي‌هاي توسعه در پاسخ به تعميق فهم پيچيدگي‌هاي فرآيند توسعه شکل گرفت. در دو دهه 50 و 60 ميلادي بسياري، لازمه توسعه اقتصادي را سرمايه‌گذاري‌هاي کلان در سرمايه‌هاي فيزيکي و زير ساخت‌ها مي‌دانستند اما در دهه 70 و 80 ميلادي اين آگاهي ايجاد شد که سرمايه‌هاي فيزيكي به تنهايي کافي نيست و مسائلي چون آموزش و بهداشت نيز از اهميت برخودار است.

سال تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی

پیش نیازهای اجرائی شدن

" سال تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی "

ضرورت آموزش تجارت الکترونیکی در کشور

برخی از تحقیقات تجربی نشان می‌دهد که موفقیت تجارت الکترونیکی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه پیشرو به دلیل شرایط مناسب بسترهای الکترونیکی در این کشورها است.

آسیب دیدن تولید سبب دل سردی و بی انگیزگی کارآفرینان می شود آسیب دیدن تولید سبب دل سردی و بی انگیزگی کارآفرینان می شود

به طور معمول پس از يك رخداد مهم و حتي يك مسابقه ورزشي، تفسيرگران و منتقدان در رابطه با كم و كيف آن ساعت ها به بحث و بررسي مي پردازند، اما جاي تأسف دارد كه در خصوص توليد و پاشنه آشيل آن، هيچ مرجعي زحمت بحث و بررسي كارشناسانه به خود نداده است.

گزارشی از دوره اینترنتی تجارت بین المللی در کشاورزی و محصولات غذایی گزارشی از دوره اینترنتی تجارت بین المللی در کشاورزی و محصولات غذایی

چندی پیش دوره اینترنتی تجارت بین المللی در کشاورزی و محصولات غذایی با هدف آشنایی فعالان و مسئولان بخش کشاورزی با ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانمندی های کشورهای مختلف و همچنین قوانین و مقررات حاکم بر واردات و صادرات چنین محصولاتی که در چارچوب قراردادهای منطقه ای و بین المللی میان کشورهای مختلف موجود است که با هدف رساندن محصول و غذای سالم به دست مصرف کنندگان، پایه گذاری شده است، برگزار شد.

چگونه بفهميم اقتصاد رو به بهبودي است؟ چگونه بفهميم اقتصاد رو به بهبودي است؟

اوضاع اقتصادی در آمریکا بدجوری خراب است. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی برای سه ماه آخر سال 2008 به میزان 8/3درصد سقوط کرد و کارشناسان معتقدند در فصل جاری، وضع حتی بدتر خواهد بود.
اما قرار نیست رکود اقتصادی برای همیشه طول بکشد و بسیار زودتر از آنی که آمارهای رسمی، خارج شدن اقتصاد را از رکود خبر دهند، ما از رکود خارج شده‌ایم.

طرح جذب سریع نیروی کار با سرمایه گذاری صفر روی دارائی ثابت طرح جذب سریع نیروی کار با سرمایه گذاری صفر روی دارائی ثابت

با توجه به رشد فزاینده نیروی کار جوان و افزایش تعداد بیکاران بمنظور جذب سریع بخشی از نیروی بیکار این طرح تهیه و تقدیم می گردد .
این طرح برای واحدهائی تهیه شده که بطور منظم سه شیفت کاری در هر هفته 44 ساعت برای هر شیفت کار می کنند بعبارت دیگر کارخانه 5/5 روز در هفته دایر می باشد .

افزایش نرخ ارز یک فرصت است بشرطی که با تغییر قوانین لازم زمینه حمایت از تولید ملی فراهم شود افزایش نرخ ارز یک فرصت است

شرایط جدید فروش نفت ، گاز و صادرات غیرنفتی و اثر تحریم های وضع شده برای صادرات، نقل وانتقال وجوه حاصله و همچنین خرید نیازهای وارداتی، برای مقابله ، نیازمند تغییرات اساسی در قوانین و مقررات حاکم بر این بخش ها میباشد. توجه میفرمائید که تحریم های بین المللی شرایطی حساستر از زمان جنگ بین دو کشور میباشد .

ضوابط مورد اجراي سيستم بانكي نيازمند اصلاح براي احتراز از رشد معوقات ميباشد ضوابط مورد اجراي سيستم بانكي نيازمند اصلاح براي احتراز از رشد معوقات م

متاسفانه ضوابط و بخشنامه هاي موجود بترتيبي است كه برخلاف رويه جهاني سيستم هاي بانكي در روابط بانك و مشتري، كه در صورت بروز مشكلات پرداخت براي مشتري بانكها چنانچه اعطاء تسهيلات اضافي حلال مشكل مشتري بدهكار و بانك باشد بانكها براي حمايت از مشتري و وصول مطالبات خود از اعطاء تسهيلات جديد و اضافي خودداري نمي كنند

راه حل مشكل سيستم بانكي براي ايجاد فضاي مناسب جهت توليد چيست ؟ راه حل مشكل سيستم بانكي براي ايجاد فضاي مناسب جهت توليد چيست ؟

سيستم بانكي بدليل كمبود نقدينگي براي جوابگوئي به درخواست تسهيلات مشتريات سعي در استفاده از قوانين محدود كننده اعطاء تسهيلات دارد ، در حاليكه عدم ترزريق منابع مالي لازم به بخش توليد ،عامل عدم استفاده از كل ظرفيت واحد توليدي و در نتيجه افزايش قيمت تمام شد و كاهش توان رقابت و زمينه ساز ايجاد بدهي معوق ميباشد .

مطالبات معوق و مشکلات استفاده از ماده 28 قانون بودجه سال 90 برای حل معوقات مطالبات معوق و مشکلات استفاده از ماده 28 قانون بودجه سال 90 برای حل معوقا

رقم مطالبات معوق مورد بحث که در صحن علنی مجلس محترم شورای اسلامی مطرح گردیده و با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی در ماده 28 قانون بودجه سال 90 تقسیط مطالبات سررسید گذشته و معوق مورد تصویب قرار گرفته ، ضمن سپری شدن تقریباً نصف مدت سال 90 برای اجرای آن توسط سیستم بانکی و همچنین ابهامات و تفسیرهای متفاوت قانون مشکلاتی را فراهم نموده  است.

چه میزان تحمل ریسک دارید چه میزان تحمل ریسک دارید

تحمل در برابر ریسک موضوعی است که اغلب مورد بحث قرار می گیرد اما به ندرت تعریفی از آن ارائه می شود. در بسیاری از مقالات هنگامی که از دادوستد سهام یا دیگر اوراق بهادار صحبت می شود ،مولف توصیه هایی درباره انتخاب ابزارهای مختلف سرمایه گذاری بر مبنای تحمل ریسک سرمایه گذار مطرح می کند اما پرسش مهم این است که یک سرمایه گذار چطور باید میزان تحمل خود را در زمینه ریسک مشخص کند؟

چگونه مانند يك سرمايه‌گذار فكر كنيد چگونه مانند يك سرمايه‌گذار فكر كنيد

پیش از آنکه به عنوان یک‌ کارآفرین به منبع مالی خوبی برای فعالیت اقتصادی خود دسترسی بیابید باید بدانید چه پرسش‌هایی از شما می‌شود و منظور از آنها چیست.بی‌شک به عنوان یک کارآفرین می‌دانید که معطوف داشتن توجه، مانند اشعه لیزر، بر یک موضوع می‌تواند منجر به آن شود که از هیچ، چیزی خلق کنید. اصرار و پافشاری شما اغلب می‌تواند «نه» را به «شاید» و «شاید» را به «بله» تبدیل کند.